background

Jak skutecznie usunąć powłokę lakierniczą?

Przed dokonaniem świeżego lakierowania należy usunąć starą powłokę lakierniczą, i tym samym oczyścić powierzchnię samochodu z nawet najdrobniejszych niedoskonałości. Owady, kurz, spadające liście, czy deszcz powoli i systematycznie uszkadzają lakier auta, dlatego tak ważne jest prawidłowe czyszczenie karoserii samochodowej. Usunięcie starej powłoki lakierniczych stosuje się w momencie, zmiany koloru i ponownego lakierowania samochodu.

Trzy metody usuwania powłoki lakierniczej
Powszechnie podaje się trzy główne metody ściągania powłoki. 

- piaskowanie
- szlifowanie papierem ściernym
- środki chemiczne

Która z tych metod jest najlepsza? Szczególnie polecaną metodą jest szlifowanie za pomocą specjalnych materiałów ściernych.

Jaki preparat do usuwania powłok lakierniczych jest najlepszy?
Doskonałych rezultatów przy usuwaniu powłoki lakierniczej dostarczają materiały ścierne Rapid Strip. Gwarantują precyzyjne i szybkie przygotowanie powierzchni ponownego lakierowania. Wymienione środki do usuwania powłok lakierniczych wraz ze szlifierką kątową lub szlifierką pneumatyczną, sprawdzą się znakomicie i umożliwią dokonanie kolejnego lakierowania. Usuną stary lakier, a także rdzę i zgorzeliny.

Najlepsze materiały ścierne

- włóknina ścierna Blaze Rapid Strip
- krążek ścierny na podkładzie papierowym Blue Fire
- włóknina wzmocniona

Włóknina Rapid Strip i Rapid Strip Blaze - zastosowanie
Przy użyciu szlifierki kątowej, włóknina Rapid Strip nadaje się do szlifowania progów i felców drzwi samochodu. Nie należy jej jednak stosować podczas szlifowania powierzchni płaskich. W przypadku szlifowania materiałem może to doprowadzić do nadmiernego wybrania materiału lakierniczego. Z kolei Rapid Strip Blaze usuwa miękkie i twarde powłoki lakiernicze, wygładza powierzchnię po agresywnym szlifowaniu, a także usuwa ślady korozji. Stosowanie tej włókniny jest bardzo komfortowe - jej zużycie jest małe, a praca szybko wykonana. Tak samo jak w przypadku Rapid Strip, nie zaleca się stosować tej włókniny do czyszczenia powierzchni płaskich, bo może to skutkować zbieraniem materiału i odkształcaniem się elementów.

Skutki niedokładnego usunięcia powłoki
Niestarannie przeprowadzone czynność usuwania może spowodować, że nowa powłoka lakieru nie przyjmie się, czyli tym samym utrudni to poprawne nałożenie i estetyczny wygląd nowej powłoki. Co więcej, powierzchnia samochodu będzie narażona na powstawanie nowych ognisk rdzy.

Chemiczne usuwanie powłok lakierniczych
W przypadku oprzyrządowania i części wrażliwych na temperaturę, zaleca się stosowanie chemicznego usuwania lakieru. Specjalne kąpiele kwasowe oraz woda pod ciśnieniem umożliwiają dogłębne oczyszczenie wybranych części samochodowych. W razie potrzeby możliwe jest dokonanie czyszczenia ultradźwiękami, odrdzewianie, a także konserwowanie elementów i pasywacja w celu ich zabezpieczenia.