Papier maskujący przydaje się w pracy lakiernika podczas zabezpieczania elementów karoserii, w tym większych paneli, przed niechcianymi kroplami farby. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić czas i nie tworzyć sobie dodatkowej, niepotrzebnej pracy. W warsztacie lakierniczym łatwo lakier może odprysnąć i niepotrzebnie zabrudzić karoserię. W tej sytuacji rozwiązaniem jest stosowanie lakierniczego papieru maskującego lub innych środków, które ochronią lakier i powierzchnię samochodu przed nieoczekiwanym zabrudzeniem.
Papier, taśma czy folia?
Wybór środków do ochrony mniejszych i większych elementów samochodu jest szeroki. Każdy produkt, pomimo wspólnie pełnionej funkcji ochronnej, ma inne przeznaczenie i powinien być stosowany do powierzchni o konkretnych rozmiarach. Lakiernicy mogą wybrać spośród następujących produktów:
- lakierniczy papier maskujący
- lakiernicza taśma maskująca
- papierowe taśmy maskujące
- folia maskująca
Cechy dobrego maskującego papieru lakierniczego
Na rynku lakierniczym można znaleźć wiele artykułów ochronnych z branży lakierniczej, ale oczywiście nie wszystkie będą spełniać wszystkie wymagania dotyczące jakości. Papier lakierniczy cechuje się następującymi rzeczami:
- ma dobre właściwości w zakresie porowatości
- nie powoduje pylenia
- jest odporny na działanie rozpuszczalników
- jest stosunkowo tanim rozwiązaniem
Papier maskujący - ekologiczne rozwiązanie
Papiery osłonowe do lakierni oprócz swoich głównych zalet, są na dodatek jeszcze ekologiczne. Wysokie właściwości w zakresie recyklingu spośród wymienionych wyżej środków maskujących, ma właśnie lakierniczy papier maskujący, przez co jest doskonałym rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska.
Papier osłonowy do oklejania
Lakierniczy papier maskujący można znaleźć w sklepach z akcesoriami lakierniczymi pod nazwą papier osłonowy do oklejania. Papier ten charakteryzuje się większą trwałością, wytrzymałością i odpornością, dzięki czemu może być stosowany podczas używania różnych lakierów, w tym także lakierów wodnych.