background

Polerka samochodowa - na co zwrócić uwagę?

Szlifowanie lakieru jest swego rodzaju może być idealnym wykończeniem całości, wisienką na torcie procesu lakierowania. Lakier samochodów nieustannie niszczeje i z dnia na dzień, w toku użytkowania auta, możemy zobaczyć jak powierzchnia lakieru się psuje. Złe warunki pogodowe, w tym deszcz, wiatr, a także spadające liście, drobne kamyczki, a nawet owady kończące swój żywot na szybie lub masce auta mają wpływ na wygląd i na jakość powierzchni samochodu.

Papier ścierny - wybór oczywisty?
Poprawne wyszlifowanie powierzchni auta możliwe jest dzięki zastosowaniu niezawodnego papieru ściernego. Jego ostra powierzchnia ściera wszelkie możliwe materiały koroseryjne. Co ważne, powinno się zacząć szlifować papierem o średniej gradacji ziarnistości i przechodzić na papiery o coraz bardziej drobnoziarnistej fakturze. Rodzaj papieru ściernego użytego do polerki samochodowej oraz poziom jego ziarnistości powinien być dobrany do rodzaju lakieru jaki polerujemy, a także do tego, czy chcemy dokonać matowania powierzchni czy jej polakierowania.

Gąbka czy futro - co jest lepsze do polerowania lakieru samochodowego?
To, czy wybieramy gąbkę czy futro w dużej mierze zależy od używanych narzędzi, naszego doświadczenia i efektów jakie chcemy otrzymać. Futro daje szybsze efekty, ale stosuje się je przy twardszych powierzchniach auta, które dużo już przeszły, a także do odświeżenia starego lakieru i usunięcia zarysowań. Gąbka z kolei cechuje się wysoką jakością wykończenia i jest idealna do polerowania świeżych i miękkich lakierów. Do stosowania gąbki niezbędne jest mleczko nabłyszczające.

Szlifowanie maszynowe
Jakie urządzenie najlepiej dobrać do szlifowania samochodu metodą maszynową? Najlepiej jest to zrobić za pomocą szlifierki oscylacyjnej mimośrodowej, która posiada okrągłą tarczę z dziurami. Działanie dwóch rodzajów ruchów, tj.:

- ruchu obrotowego
- ruchu mimośrodowego
- zapewnia idealne wykończenie procesu szlifowania.

Szlifowanie trudno dostępnych miejsc
Miejsca, które nie nadają się do szlifowania mechanicznego trzeba niestety wykończyć szlifując ręcznie. Odpowiednia wprawa, doświadczenie i siła fachowców sprawia, że możliwe jest dokonanie polerowania ręcznego na takim samym poziomie jak robi to polerowanie mechaniczne. Najlepiej w tym przypadku udać się do profesjonalnego salonu lakiernictwa, by mogli tego dokonać specjaliści, dzięki którym nasze auto będzie mogło cieszyć się nieskazitelnym połyskiem.

Częsty błąd popełniane przy polerowaniu samochodu
Jednym z najbardziej popularnych i najczęściej występujących błędów, które zdarzają się w sztuce polerowania samochodu, jest pozostawienie rys na lakierze. Powstałe rysy w dalszym użytkowaniu mogą sprawić, że lakier siądzie, czyli wniknie w powstałe zagłębienia. Jest to niestety popularny i trudny do zniwelowania błąd, który świadczy o niskiej jakości przeprowadzonej naprawy, często dokonywanej za niską cenę.